Club Donny

De bamboe, die ik eerst netjes in een emmer had geplaatst en daarna in de tuin had geplant, is er weer uit. Na acht jaar binnen de emmer gegroeid te hebben vond hij het welletjes en besloot over de emmer heen te groeien, waardoor mijn tuin eruit ging zien als een Japans bamboebos. Nu staat het hele geval op de vlonder waar geen aarde in de buurt is om in te kruipen. Ingeklemd tussen hardhout en de sloot.
Club Donny heeft wel wat weg van de enthousiaste bamboe. In dit tijdschrift, dat twee keer per jaar uitkomt, staan persoonlijke ervaringen over natuur in de stedelijke omgeving centraal. Dat komt goed naar voren in de foto’s die door verschillende kunstenaars en fotografen zijn ingezonden. Het tijdschrift telt zeven grote pagina’s, aan weerszijden bedrukt, met foto’s afkomstig uit de hele wereld. Daarnaast is er een katern met teksten in het Engels. Alles in het magazine is losbladig waardoor de foto’s geen last hebben van nietjes. Je kunt de afbeeldingen in hun volle glorie bewonderen en naast elkaar leggen en je verbazen over de absurde situaties die wij vaak niet zien, omdat we er gewoonweg niet op letten.

Een immens aquarium met een heuvel van rotsen en gekleurde visjes staat in het midden van een Aziatisch restaurant. Naaldbomen staan zo gegroepeerd dat ze net lijken op een kerkgebouw. Over een verkeersplein met een prachtig in groen aangelegde rotonde is een vierbaansweg op poten neergezet. Een palmboom staat troosteloos ingeklemd tussen rosten van polyester en een groot glazen raam. De foto’s lijken niet zozeer een mening te geven over goed en kwaad. De registratie is genoeg. Situaties waar je normaal gesproken aan voorbij zou lopen vallen ineens op door de vervreemdende combinatie van plant en steen.

Soms hebben de bomen, dieren en planten iets aandoenlijks. Alsof ze uit hun natuurlijke habitat zijn gehaald en tussen een zee van tegels zijn neergezet. Het is echter de vraag of wij mensen wel zoveel macht hebben over die natuurlijke elementen. Is het niet zo dat als we de natuur z’n gang laten gaan, de stedelijke omgeving in no time verandert in een jungle? Een Urban Jungle? Volgens Alan Weisman wel. Die schreef het boek The world without us, waarin hij stelt dat als de mensheid in één klap van de aardbodem zou verdwijnen, er snel niets meer over is van onze ontwikkelde steden.
De teksten beschrijven heel mooi de menselijke blik op het leven in een wereld die meer en meer verstedelijkt. De lezer wordt meegenomen naar een wolkenkrabber in Beijing, naar Frankrijk waar een huis wordt geteisterd door waterlekkage, via Google Earth waar je vanuit de ruimte naar de aarde kijkt, naar het veelzijdige maar woekerende bamboe, tot aan een wietplantage in Amsterdam. Met ten slotte Donny’s Favourites: hotspots over de hele aardbol op het gebied van lekker eten, muziek en kunst.
Terwijl ik in mijn hoofd de hele wereld over heb gereisd met Club Donny, staat mijn bamboe nog steeds stevig op de vlonder. Ik geloof dat hij wel tevreden is zo.
Kijk ook op www.clubdonny.com












